Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

Máte citlivého psa? Poznáte to?

Máte citlivého psa? Poznáte to?

Najít ten správný způsob výcviku pro vás a vašeho psa může být často oříškem. Především proto, že knihy, online kurzy nebo rady z internetu nezohledňují jednu podstatnou věc – charakter vašeho psa vs charakter váš. Toto jsou dvě důležité veličiny pro efektivní výcvik. Trenér by se měl podívat na váš styl práce a váš přístup a napasovat jej na míru charakteru vašeho psa. 

Empatie především

Stále častěji se setkáváme s citlivými psy, jejichž citlivost nikdo neřeší. Dle standardizovaných postupů je učí povely a poslušnost, ale nepracují s jejich duší. Možná je někdy lidem zatěžko přiznat, že psi mají duši. Po nějaké době se stávají podrážděnými, hůře se s nimi komunikuje a často končí nepochopeni v útulku nebo v kotci na zahradě.

Jak poznáte citlivého psa?

Citliví psi obvykle nebývají výrazní – jsou to ti nejmenší z vrhu, ti, co jsou rádi vzadu. Nikam se nehrnou a vše prozkoumávají opatrně a dlouho. Úplně si nevěří a mnohdy svou nedůvěru maskují za výstražné vrčení nebo štěkání. Chtějí zůstat v pokoji ve svém autistickém světě, a proto od sebe okolí odhánějí.

Často stačí málo – někdo na ně zakřičí, uhodí je a oni navždy ztratí křehkou víru a složitě ji pak hledají zpět. Zkrátka nejsou tak „splachovací“. 

Příliš křehká duše

Na druhou stranu svou empatií dovedou nadmíru vnímat svého pána a když spolu najdou vhodnou symbiózu, jsou parťáky k nezaplacení. Jen musíte zohledňovat to, že všechno více vnímají. Nesmíte zvýšit hlas, odcházejí z místnosti i při domácí hádce, která se jich vlastně netýká. Pokud projevujete negativní emoce, snaží se situaci uklidnit konejšivými signály.  Každý negativní vjem si pamatují extra dlouho – když je vyděsí pes za plotem, dokážou rok poté kolem plotu procházet ztuhlí a v očekávání děsu.

dog-and-human-snuggling-RXVBZZH

Víra v sebe – víra v psa

Častým průvodním jevem je také to, že mají tito psi ve skutečnosti nízké sebevědomí. Jak zvednout psovi sebevědomí? Pomáhá povzbuzování ve smyslu pozitivního výcviku – něco, co umí a opakujete s ním pořád dokola jej příznivě podpoří. Dobrou metodou je také trénování různých povrchů, po kterých pes jde. Tenká lávka, most… jakmile se pes učí vnímat a cíleně koordinovat své zadní nohy, pomáhá mu to uklidnit se a více si věřit. Nesmíte na něj ale tlačit, jinak se jeho citlivost stane zhoubným prokletím. 

Mějte neustále na paměti, že platí pravidlo „jaký pán, takový pes“. Pes si věří přesně tolik, jak moc si věříte vy. A je stejně citlivý, jak moc citliví vevnitř jste vy.