Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

DCM u psů – Život s velkým srdcem na tenkém ledě

DCM (Dilatační kardiomyopatie) u psů – Život s velkým srdcem na tenkém ledě

 

První zmínka o tomto onemocnění se objevila v roce 1970. A poměrně málo se o něm ví dodnes. Přesto je to vážná hrozba pro mnoho velkých a obřích plemen, kteří na něj často náhle umírají. Postihuje zejména samce, a to až v 87 % případů. Tato nemoc probíhá ve třech stádiích, je ale odhalitelná až ve třetím stadiu. Přičemž ve druhém nejčastěji dochází k úhynu psa. Jak tohoto strašáka včas odhalit a dá se s tímto onemocněním žít plnohodnotně? A jak dlouho?

 

Když se srdce jizví

Dilatační kardiomyopatie označuje degenerativní onemocnění srdeční svaloviny, které se projevuje zvětšením srdečních dutin, zejména levé komory a cév, nedomykavostí chlopní, arytmií a končí celkovou zástavou. Srdce totiž pracuje nedostatečně, zmenšuje se srdeční výdej a stěny srdce se ztenčují. Na stěnách myokardu začnou vznikat jizvy, je slyšet poruchy srdečního rytmu, popřípadě šelest.  

 

Raz, dva, tři…

Onemocnění se vyskytuje ve třech různých fázích. V první fázi (tzv. preklinické) nelze vyšetřením najít žádné nedostatky a ani navenek se nijak neprojevuje. Může trvat klidně až 4 roky. Ve druhé fázi se na srdci začnou projevovat nepatrné změny, viditelné zejména při echokardiografii, ale pes stále stejně dobře prospívá bez sebemenšího podezření. Tato fáze se objevuje mezi 1.-3. rokem života. A bohužel v této fázi často dojde k náhlému úhynu psa. Viditelné příznaky, že je něco špatně, se začnou projevovat až ve třetí fázi, kdy se pes zadýchává, přestane zvládat výkony, které ještě donedávna zvládal. První známkou je dušnost a kašlání. Nejčastěji a nejvíce jsou tímto onemocněním postiženi dobrmani, německé dogy, irští vlkodavové nebo třeba novofunlandi. 

 

Prevence může pomoci

Právě proto, že onemocnění se často navenek vůbec neprojevuje, anebo se projeví až když už je pozdě, doporučuje se provádět preventivně detailní vyšetření srdce u psů, kteří mají být zařazeni do chovu, ideálně každý rok. Echokardiografie (EKG) může zaznamenat změny na srdečním svalu už 9 měsíců před vnějšími projevy. Bohužel DCM je progresivní onemocnění, které se rychle a nečekaně zhoršuje. Takže i krátce po negativním vyšetření může dojít k náhlému úmrtí psa. Pro detailní vyšetření se používá také tzv. košilka na 24h snímání srdce, které dokáže napovědět nejvíce. 

 

Pomohla by transplantace srdce

Majitel si nejčastěji všimne náhlé slabosti svého psa, popřípadě může dojít k nečekané ztrátě vědomí z důvodu nedostatečného krevního oběhu. Často je to doprovázeno také úbytkem váhy psa, nechutí k jídlu nebo nechutí k pohybu. Pokud se nemoc včas zachytí, může s ní pes žít ještě několik dní nebo i let. Záleží na stádiu, do jakého už pokročilo zjizvení srdce, věk psa a reakce na léčebnou terapii, kterou ne každý pes přijme kladně. Vyléčit nemoc nelze úplně, většinou ale veterinář nasadí léky posilující srdce a zmírňující příznaky dušnosti. Přestože nemoc se častěji projevuje u samců, náhlou smrtí postihuje zejména feny. Nejhojněji se vyskytuje u dobrmanů, které také vědci podrobili detailnímu zkoumání. Studie, prováděná na dobrmanech, přináší nejucelenější informace o tomto onemocnění. Jaké jsou předpoklady pro vznik této degenerativní choroby?

 

Co nemoc spouští?

Vědci dosud nepřišli na to, jaké predispozice podporují propuknutí této nemoci. Předpokládá se, že jde o kombinaci několika genetických informací, které ale nebyly dosud rozklíčovány. (Podobné onemocnění se například vyskytuje také u lidí, kde je ovlivňováno kombinací několika slabších genů). Nemoci také napomáhá nedostatek taurinu a L-karnitinu ve stravě. Častým spouštěčem může být rovněž prodělaná parvoviróza či borelióza, cukrovka nebo nedostatečná funkce štítné žlázy. 

 

Vyšetření k nezaplacení

Účinná metoda EKG, vhodný kardiolog i časté kontroly mohou být poměrně finančně náročné. Nejvíce vyšetření se provádí na Veterinární fakultě v Brně, kde při opakovaném preventivním screeningu započítávají dokonce slevu z dalších kontrol. Novou, moderní metodou, se jeví být měření natriuretických peptidů z krve. Toto vyšetření není ani tolik finančně nákladné, zatím je však víceméně v plenkách. 

 

Jak krmit kardiaka?

Při propuknutí tohoto onemocnění se často vyskytuje nechutenství. Nakrmit správně psa s DCM může být relativně oříšek. Důležité je tedy podávat chutnou stravu, podporující apetit, ideálně s vyšším obsahem sodíku a bílkovin a podávat ji v malých dávkách. Je dobré střídat s granulemi také konzervy. Nemocní psi také pozitivně přijímají tuňáka, ohřívanou stravu nebo jogurty. Paradoxně se u takto nemocných psů může projevovat naopak i obezita – vlivem neschopnosti dostatku pohybu, zhoršenou funkcí štítné žlázy a zadržováním tekutin v dutině břišní. U psů s nadváhou se doporučuje snížit příjem tuků a zvolit méně mastné granule a stravu, ale zachovat poměr bílkovin a sodíku. 

 

Život s velkým srdcem

Nemoc si bohužel nevybírá. Pokud hledáte štěňátko z rizikových skupin plemen, prozkoumejte podrobně několik generací předků, zda se u nich nemoc vyskytla. Jinak se doporučuje dbát na preventivní vyšetření a vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, ale ne nadbytkem, a s dostatkem L – karnitinu a taurinu. Psi mají velké srdce a zcela ho věnují jen nám, lidem. Nenechme je na holičkách, když to potřebují.