Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

Jak vybrat pejska - Který pes se k vám hodí?

Jste rozhodnutí rozšířit svou rodinu o čtyřnohého parťáka do nepohody? Vybrat toho pravého však není vůbec snadné. Tedy na první pohled to snadné je, ale pokud nemáte vysněné plemeno od chvíle, co jste se naučili říkat „pes“, nebude to hračka. Jak na to?

 

Útulek nebo rodokmen?

Nejprve zvažte, zda máte kapacitu časovou i finanční poskytnout domov nějakému odleženému chudáčkovi z útulku. Většinou jsou útulky plné zmatených pejsků, kterým lidé ublížili emocionálně nebo i fyzicky, a proto až na výjimky mohou být tito andílci složitější na navykání. Možná budete ze začátku potřebovat odbornou radu výcvikáře. Na druhou stranu se dokážou odvděčit nezměrnou láskou, která nezná hranic. Pokud se necítíte jistě, nemáte žádné výcvikové zkušenosti nebo jste ještě nikdy psa neměli, vyberte si spíše konkrétní plemeno. Raději se však neuchylujte k nákupu plemene bez PP – psi bez průkazu původu jsou jednoznačnou vstupenkou do množíren a podporují jejich chovatele, aby nadále množili. Za vaše jedno zakoupené „nepapírové štěně“ pravděpodobně zhruba dalších 6 sourozenců vystřídá několik majitelů, a nakonec skončí v útulku.

Naplánujte budoucnost

Jak vybrat plemeno? Především mějte na paměti, že pes je závazek na dalších 10-15 let a měli byste spolu zvládnout vše, co během té doby život může přinést. Založení rodiny, stěhování z domu na byt a naopak, zaměstnání, respektive čekání, než se ze zaměstnání vrátíte… Všechny tyto aspekty je důležité pečlivě promyslet. I když život nakonec přináší i neplánované, vybírejte plemeno podle toho, co v budoucnu plánujete. Jestliže si pořídíte plemeno gaučové a pak začnete denně chodit na horské túry, nebudete šťastní ani jeden.

Jaký pán, takový pes

Nejprve byste měli zohlednit, zda chcete psa do bytu či na zahradu. Například lovečtí ohaři mají sice krátkou srst a venku je jim často také zima, ale pokud je zavřete pouze do bytu, budou trpět oni i vybavení domácnosti. Jejich přebytek energie se mezi čtyři zdi nevleze a každý den s nimi běhat půlmaraton se vám nejspíš nebude chtít. Ohaři jsou ideální na domek se zahradou. Rhodéský ridgeback oproti tomu pochází z afrických končin a venku poměrně snadno prochladne i v čase, kdy máte pocit, že teplo. Ridgeback tedy rozhodně patří domů, ideálně ke krbu, zamezíte tím mnoha onemocněním uší, ledvin a močového měchýře během jeho života. Naopak třeba československý nebo saarlosův vlčák jsou ideální spíše na zahradu, za předpokladu, že máte skutečné dobré ploty. Československý vlčák často oloupe lišty linolea a rozpárá žaluzie, když je doma sám a když je na zahradě, precizně rozplete drátek po drátku několik ok v plotě a jde se podívat do světa (na vlastní oči jsme toho experta viděli). Fandíte-li inteligentním plemenům jako jsou například kolie, myslete také na to, že je musíte patřičně mentálně zaměstnat hrou a výcvikem, aby se nezačaly točit v kruhu a nehloupli.

Jeden nikdy nestačí

Pokud již doma máte nějakého psího mazlíčka, vybírejte toho následujícího o něco pečlivěji. Na štěně si „starousedlík“ pravděpodobně snadno zvykne, pozor ale na období dospívání štěněte, kdy se může přehodit vedoucí funkce mezi psy. Rozhodnete-li se pro útulkáče, vyzkoušejte nováčka a původního psa na neutrální půdě, abyste viděli, zda si sednou. Na domácí půdě pak dodržujte přísná pravidla, aby mezi oběma šelmami nevznikala rivalita. Měli byste mít návyky, komu nosíte krmení první, kdo dostává první obojek a vodítko, naučit reagovat každého na své jméno a tyto zvyklosti dodržovat. Pomáhá to minimalizovat nevraživost, ke které by do budoucna mohlo dojít.

A co praví hvězdy a výběr psa podle znamení?

Pokud věříte horoskopu, bedlivě čtěte. Berani potřebují psa, který s nimi udrží krok a tempo. Ideální jsou plemena typu kolie, pro sebevědomější pak dobrman. Býk naopak ocení ladnost, tedy afgánského chrta nebo také věrné boxery. Přátelští blíženci milují společnost, proto se k nim skvěle hodí labrador nebo mops. Raci vytvářejí hluboké a pevné vztahy, stejně tak, jako rotvajleři. Lvi pro změnu rádi přitahují pozornost a dokonale je doplňují plemena jako francouzský buldoček nebo anglický buldok. Panny ocení nenáročné a spokojené lvíčky nebo pomeraniany – nelínají a jsou praktičtí. Váhy mají obecně rády svůj klid a pohodu, jejich ideálním psem je tedy shi-tzu nebo jako protiklad bordeauxská doga. Štíři rádi vzbuzují velkolepý dojem, proto si zamilují pyrenejského pasteveckého psa, největšího z největších, anebo anglického mastifa. Střelci jsou zase pro každou legraci, jejich dokonalým parťákem je zlatý retrívr, pudl nebo bígl. Kozorozi jsou jako znamení obvykle klidní a mírumilovní a stejně tak potřebují vyrovnaného a klidného psa. Hodí se k nim baset nebo velký knírač. Vodnáři k sobě pro změnu potřebují živel, ideálně tedy australský ovčák nebo stafbulík. A nakonec ryby – nesobecké a obětavé, potřebují psa, který je vystihuje svou povahou. Převážně si volí bernardýny, novofundlandské psy nebo ovčáky.

Tak co, máte vybráno? Určitě se nebojte obrátit s prosbou o pomoc na odborníky a požádat o radu, pokud se ve svém rozhodnutí necítíte jistě nebo máte sebemenší problémy s výchovou a spokojeným životem. Vybírejte psa tak, abyste byli oba šťastní. Vy, i váš pes.