Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

Když si pes neolizuje čumák

Stará dobrá pověra praví, že když má pes suchý a teplý čenich, jistojistě trpí horečkou a potřebuje pomoc. Není to však pravda. Například pokud pes spí, čenich si neolizuje a na povrchu se zdá jako suchý a horký. Kdy je potřeba začít panikařit a jak se o psí čenich starat?

 

Je-li sucho

Sliznice psího nosu přirozeně vylučuje hlen, který napomáhá zachycovat částice na povrchu pro intenzivnější vnímání pachu. Vlhký čumák zajišťuje především pravidelné psí olizování, ke kterému například nedochází, když spí, proto přirozeně uschne a není na tom nic špatného. Nos také vysychá při suchém a horkém počasí nebo když je pes dehydrovaný.

 

Příliš krátký nos

Kapitolou pro sebe jsou brachycephalická plemena neboli plemena psů s nepřirozeně krátkým čenichem, jako jsou mopsi, buldočci nebo německý boxer. Jejich olizování nosu bývá často nedostatečné a trpí na suchý až popraskaný čumák. Čenich je potřeba často promazávat krémem, aby nepraskal až do krve. Obyčejná vazelína ale nestačí. Vybírejte balzám k tomuto přímo určený, bez chemikálií a parfemace. Přeci jen, jde o nos…

young-pug-PZTBDKV

Někdy ani krém nestačí

V některých případech ani promazání krémem nepomůže. Může se jednat o alergickou reakci, kožního parazita, autoimunitní onemocnění a další. Pokud problém dlouhodobě přetrvává, navštivte raději svého veterináře. Ve většině případů o horečku nejde, ale lepší je nic nezanedbat. Přeci jen, jde o nejvyvinutější psí smyslový orgán, je třeba o něj svědomitě pečovat.