Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

Kůň a Silvestr

Silvestr ve stáji

Jedna známá chovatelka koní říká, že je Silvestr její oblíbený den v roce. Vezme si lahev vína nebo šampaňského, které pak otevře potichu, a stráví s ním celý den ve stáji se svými koňmi, na seně, často také s přáteli. Celý večer si příjemně povídají, vyprávějí si vtipné historky a prožívají nejlepší oslavy konce roku. Přitom své koně hlídá, dohlíží na ně a uklidňuje je, jinak by totiž dost možná rozkopali hrazení nebo si nějak ublížili, když s propuknutím petard začnou divočit a plašit. Už leta neslaví Silvestra jinak ani jinde. Nemá na výběr. Jak tedy konec roku přežít tak, aby váš koník zůstal pokud možno v klidu?

 

Genetické nastavení

Koně jsou od přírody plachá stvoření. Jako stádové zvíře je zvyklý s prvním náznakem nebezpečí prostě vzít nohy na ramena a utíkat, co mu síly stačí, někam pryč. Pokud je přitom zavřený v omezeném prostoru, vzniká neobyčejná panika, která může končit vážným ublížením na zdraví koně a nevyčíslitelnými škodami. V tom horším případě kůň může dokonce uprchnout a způsobit neštěstí sobě i druhým nesrovnatelně horší. Koně mají sluch mnohonásobně citlivější než lidé a v souvislosti s tím, že nechápou, co se děje, mají pocit, že jistě brzy zemřou. S tímto pocitem byste do nového roku určitě vstoupit nechtěli.

 

Pozitiva negativ

Pokud nemáte to nevyčíslitelné štěstí mít koně ustájeného tam, kde petardy nejsou slyšet ani vidět, máte jedinou účinnou možnost – plašivého koně na rušivé efekty a rány postupně přivyknout. Může se vám to samozřejmě hodit i kdykoliv jindy během roku, takže toto úsilí rozhodně není marné a nepřijde vniveč. Zabráníte tak třeba i tomu, aby si kůň pod heslem "nejprve uteč, pak přemýšlej" například na zmrzlém povrchu nezlomil nohu nebo nezapadl do míst, ze kterých se sám bez cizí pomoci nedostane. Pozitivní na tom je, že si nakonec zvykne každý kůň, stačí jen trocha tréninku.

 

Zvyk je železná košile

Zvolte klidné, otevřené prostředí, kde se kůň cítí dobře, ideálně velkou ohradu. V dostatečně daleké vzdálenosti od ohrady zkuste odpálit pár, pokud možno tichých petard, aby kůň nejevil ihned známky neklidu. Bedlivě sledujte reakce koní. Nápomocní mohou být i sousedé, kteří už v předvánoční době cvičně odpalují petardy. Vlastně tak koně zvykají na tento třaskavý zvuk a pomáhají vám lépe přežít silvestrovskou noc. Jakmile vidíte, že koně reagují relativně klidně, můžete zkusit petardy o trochu blíže a o trochu hlasitější. Rozhodně to nepřehánějte, postupujte pomalu a nenásilně. Cvičení s petardami vždy ukončete, dokud je zvíře ještě v klidu.

 

Nezvyšujte stres

Pokud je váš kůň (stádo) zvyklý být celoročně ve venkovní ohradě a není zvyklý na uzavřené boxy, neměli byste jej do nich zavírat ani na Silvestra. Jenom tím zvýšíte stres. Koně, zvyklé v boxovém stání, můžete také zvykat postupně na zvyšující se hlasitost a četnost petard v okolí stájí. Tip pro koňáky – jídlo a stádo pomáhá překonat stres. Trenérka a cvičitelka koní a psů k Silvestrovskému veselí říká: "Konejšit zvíře, že se nemusí bát, podpoří jeho pocit, že opravdu JE, čeho se bát. Stejně tak okřiknutí mnoho klidu nepřidá. Nevšímavost ale nedodá zvířeti pocit, že se o vás může opřít. Ideální reakcí na stres a strach zvířete tedy je přesměrovat jeho pozornost na něco, co odvede myšlenky od strachu jinam."

 

Bezpečnost především

Kůň je přeci jen zvíře s několika sty kilogramy a je potřeba myslet na to, jakou vahou disponuje v plné rychlosti. Před Silvestrem několikrát projděte a zkontrolujte ohradu, zda je hrazení pevné, nejsou ve výběhu žádné zrádné výmoly ani zmrzlé plochy a další pasti pro vyděšeně cválající zvíře. Také v boxech zkontrolujte, že se nemá kůň kde zaháknout kopytem nebo si jinak ublížit.

 

Nevýhody medikamentů a přírodní varianty

Samozřejmě i u koní můžete přistoupit po poradě s veterinářem k podání sedativ. Ve většině případů je ale sedativy omámený kůň nebezpečnější sám sobě než před podáním sedativ. Také po podání sedativ nesmíte koně nechat samotného s krmením, kterým by se v omámeném stavu mohl i udusit. Mnohem lepší jsou bylinky na zklidnění nervové soustavy, které můžete přidávat do krmení už několik dní před Silvestrem, koním chutnají a mají prokazatelný efekt. Pomáhají také bylinné esence ve formě kapek nebo aromatických olejů. Některým majitelům koní se výborně osvědčily Bachovy kapky pro koně, které je celkově zklidnily. Podávat alespoň týden před Silvestrem můžete také kapky s obsahem CBD, které mají pozitivní vliv na psychickou rovnováhu a vyplavování hormonu štěstí. 

 

Rady chovatelů

Většina koňáků, kteří mají koně ve venkovním výběhu, se shodují, že pokud nestřílí podnapilí občané petardy přímo do ohrady, při ohňostrojích většinou koně jen poodběhnou na druhou stranu ohrady a nic se neděje. Někteří pro jistotu zavírají koně do stájí, kde jim nechají rozsvíceno a nadělí jim balík sena na zabavení. V kritičtějších případech zůstávají majitelé s koňmi a po celou dobu novoročních hlasitých oslav je v rozsvícené stáji krmí pamlsky, třeba na kolečka nakrájenou mrkví, někdy i pouštějí rádio, jako kulisu proti třaskavým petardám. Většinou jídlo koníky zaměstná natolik, že na zvuky petard jen překvapeně kulí oči. Několika chovatelům se osvědčilo také podávat Borax.

 

Společný vstup do nového roku

Ve výjimečných případech se v ohradě může stádo splašit a protrhnout ohradník nebo může kůň v boxu ze stresu dostat koliku. Letos v lednu dokonce vlivem stresu a šoku jedna kobylka díky petardám v boxu na Nový rok zemřela. Rozhodně byste měli mít koně tedy pod dozorem a pod dohledem. Pravidelně je na Silvestra choďte kontrolovat, buďte připraveni na nejrůznější krizové situace, mějte po ruce všechna důležitá telefonní čísla na veterináře i záchranné složky, až si budete přiťukávat o půlnoci. Ideálně oslavte nový rok s koňmi a svými přáteli pospolu ve stáji a se vzájemnou podporou. Společně strávené chvíle v tak křehký okamžik roku jsou k nezaplacení.