Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

Silvestr a psi

5+1 možností, jak přežít Silvestra

 

| Kdoví, jak to nakonec letos dopadne s oslavami, ale rozhodně si je spousta lidí nenechá ujít. Pouštět petardy jde i ze zahrady. A každý pejskař má z tohoto období roku tak trochu strach. Ať už máte psa, který s nadšením pozoruje blikající oblohu, spícího flegmatika nebo vystrašený uzlíček nervů, který se klepe strachem někde pod stolem, rozhodně zaznamenáte, že přišel Silvestr. Jak jej se psem přežít v klidu a bez zbytečného stresu? Sesbírali jsme všechny tipy, které by vám mohly pomoci.

 

Ukryjte se před ohňostroji

Nejlepším řešením, pro všechny "nesnášenlivce" petard, je odjet z města někam do hor, kam rámus novoročních oslav vůbec nedolehne. Bohužel letos to nejspíš nebude možné, navíc horské oblasti jsou na Silvestra obsazené i několik let předem, takže před dělobuchy budete utíkat jen stěží. Ideálně tedy vyvenčete psa ještě za světla, ještě před vypuknutím šílenství, a v žádném případě nevycházejte z domu na volno, nikdy totiž nemůžete vědět, co Silvestr (a koneckonců ještě i Nový rok) přinese za náhlé rány. Dbejte na to, aby neměl váš pes možnost se vyvléknout z obojku nebo postroje a vodítko po celou dobu držte pevně v rukou. Když se pes vyděsí a uteče, vyhledá sice nejspíše nejbližší křoví, ale také může běžet třeba na frekventovanou cestu nebo někam daleko a pryč. Rozhodně také nenechávejte v žádném případě psa doma samotného. Nezřídka se stává, že rozdrápe dveře, převrátí drahý nábytek nebo rozkouše vše, co má po ruce, ve snaze zvládnout panický strach, podpořený samotou. Pokud se váš pes bojí všech těch ran a zůstáváte doma, nejlepší možností je zavřít a zastřít všechna okna, pustit hlasitě televizi nebo rádio a chovat se, jako by se nic nedělo. Když je majitel v klidu, zůstane klidný i pes. Ne každému ale nakonec pouze klid páníčka stačí a jakmile uslyší třaskot, začne se i tak plašit. Co v takovém případě dělat?

 

Jemným tlakem bez nátlaku

Některým psům k uklidnění pomůže vlastní bezpečný koutek. Pokud máte pro ně v bytě místo (kennelku nebo klec), kam si mohou běžně během dne zalézt a schoulit se, přehoďte přes něj deku, ať mají pocit tmy a klidu. Zásadně je tam ale nezavírejte! Pouze psovi umožněte vytvořit si tam bezpečné útočiště. Účinnou vychytávkou poslední doby je také antistresová vestička nebo pružný pás, který se omotá určitým stylem kolem hrudníku a žeber. Vestička i pás vyvíjejí jemný tlak na hrudník v přesně daných akupresurních místech, kde tak pocitově snižují stres. Pomáhá to psům, kteří mají z něčeho strach, jsou hyperaktivní nebo reaktivní, nebo také psům, kteří trpí epileptickými záchvaty a problémy kardiologického typu.

 

Přírodní cesta

Existuje také mnoho variant přírodního založení. Jednak můžete vyzkoušet Bachovy kapky, ať už do krmení nebo jako aromaterapii. Také existují běžně k dostání výrobky pro psy (difuzéry, obojky), napuštěné uklidňující vůní a feromony, které pomáhají psům odbourat stres a v mnoha případech skutečně fungují. Nefungují ale vždy a na každého psa, bohužel. Pokud chcete zvolit přírodní cestu, můžete vyzkoušet také bylinky, jako je rozmarýn, heřmánek, kozlík lékařský, v malém množství levandule, šalvěj. Mějte ale na paměti, že psí čenich je mimořádně citlivý a bylinek stačí skutečně málo. Anebo můžete vyzkoušet také homeopatika.

 

Kdy na veterinu?

Už před Silvestrem si rozhodně připravte číslo na veterináře, který bude mít pohotovost. Nikdy nevíte, co se může stát. Epilepsie nebo šokové stavy se mohou u psa projevit nečekaně a v jakémkoliv věku a je lepší být připraven na mimořádný nápor stresu. Pokud chcete uklidnit psa veterinární cestou, zkuste vsadit třeba na homeopatika (podávejte ideálně již několik dní předem) nebo zvolte přímo uklidňující veterinární preparáty. Ty se ale nedoporučují všem psům a rozhodně se důkladně poraďte se svým veterinářem. Někteří psi uklidňující medikamenty snášejí špatně, můžou být po nich malátní a apatičtí, někteří mohou i zvracet. Rozhodně nepodávejte takovéto přípravky psovi bez porady s veterinářem. A v žádném případě nepodávejte psovi lidské léky a přípravky. Zvířecí metabolismus je naprosto jiný a co vám prospívá, může psa klidně i zabít. A zrovna na Silvestra s vnitřním krvácením nebo otravou jater vašeho psa určitě spěchat na veterinu nechcete. Neriskujte.

 

Trpělivý nácvik

Nejnáročnějším, ale dlouhodobě fungujícím způsobem, jak zvládnout Silvestra, je postupný nácvik odbourání strachu. S tím je ale potřeba začít několik měsíců předem pozitivní metodou, nejlépe pod alespoň počátečním vedením odborníka. Zvládnete to ale malými krůčky i sami. Zkuste během klasického tréninku se psem (ideálně tedy v domácím prostředí) pustit třeba z mobilu, potichu, video s libovolným ohňostrojem. Stačí jako tichá kulisa, při které budete psovi dávat běžné povely a odměňovat ho pamlsky. Principem je, aby si na zvuk petard (i když tichých) postupně přivykl a přijal jej za normální, dokonce za žádoucí, protože u toho bude trénovat a dostávat pamlsky. Pokud i při tiché reprodukci ztrácí koncentraci a plaší se, postupujte pomalu a zkuste třeba trénink na chvíli převést na hru s míčkem nebo hračkou, aby se soustředil na cokoliv jiného, jen ne na ohňostroj. Začínejte přehráváním na několik vteřin nebo minutu a postupně, den po dni, po kouscích přidávejte jednak délku, jednak hlasitost. V případě, že na konci prosince o půlnoci váš pes opět znervózní, najeďte na tou dobou už zaběhnutou rutinu – vytáhněte hračky a mlsky a začněte trénovat. Pokud jste přípravu nepodcenili a trénovali jste poctivě a dlouho předem, výsledky se určitě dostaví.

 

Tipy chovatelů

Jak již mnoho chovatelů ví, konejšit psa, který je ve stresu nemá příliš pozitivní efekt, protože to psa podporuje v tom, aby se bál. Také reagovat přísně nebo vůbec není dobré, protože pes ve vás ztratí důvěru. A zabavit ho žvýkáním oblíbených hraček se v případě velkého stresu zcela mine účinkem. Jak tedy adekvátně reagovat? Ideálním řešením je odvést pozornost psa jinam, všímat si ho stejnou měrou, jako obvykle, nijak ho nelitovat. Někteří pejskaři nedají dopustit na podávání kolostra, které svým složením navozuje pocit klidu. Stejně jako přípravky (oleje, pamlsky), obsahující CBD, které dokáže dlouhodobě zklidnit nervovou soustavu a podpořit vyplavování hormonů štěstí. Obojí je potřeba podávat alespoň týden před Silvestrem dle uvedeného dávkování.

 

Pro všechny případy

I přes pečlivé přípravy na silvestrovské oslavy ale rozhodně nepodceňujte krizové okamžiky. Venku chované psy pro tuto jednu noc v roce raději vezměte do sklepa nebo domů. Nikdy nevíte, kdy se zrovna přihodí něco nečekaného a pes v hrůze přeleze plot nebo jej rozkouše, podhrabe se a je pryč. Někdy už napořád. Psa mějte očipovaného a čip zaregistrujte v některém z dostupných registrů v ČR, v nejideálnějším případě vybavte psa ještě ke všemu obojkem se známkou a telefonním číslem. Pokud už se přeci jen stane, že se pes panicky vydá na úprk, máte naději na rychlejší shledání, když bude mít u sebe telefon, na který nálezci mohou zavolat. Novoroční oslavy vždy dají zabrat všem odchytovým službám a útulkům a můžete tak předejít zdlouhavému, komplikovanému a často finančně náročnému převozu vašeho psa na útulek. Ušetříte mu tak i další zbytečné stresy z útulkového prostředí.

 

A nezapomeňte pořádně oslavit, až budou novoroční ohňostroje za vámi, že jste je zdárně společně zvládli. Každý důvod k oslavě se počítá a každý malý úspěch vašeho psa je velkým úspěchem pro vás. Važte si společných chvil a poskytněte mu oporu v těžkých i příjemných časech. Je to přeci jen vaše spřízněná duše.