Děkujeme všem za trpělivost!! Již jsme zpátky v sedle :-) Daniela

Zajímavosti ze psích pelíšků – Jak barevný je psí svět?

Svět není jenom černobílý, je plný barev, obzvláště, když všechno kvete. Lidské oko se totiž skládá z čípků a tyčinek pro modrou, červenou a zelenou, a proto vnímáme široké spektrum barev. Jenže co psi? Zastavili by na červenou?

Oko do duše okno

Savci se mezi sebou tolik neliší, ale pár rozdílů se přesto najde. Lidské oko má celkem tři receptory, díky kterým do mozku posílá obraz hrající stovkami barev. Psí zrak ale funguje trochu jinak. Oko psa vnímá svět pouze díky dvěma receptorům a rozeznává okolí podle dvou skupin barev, které se slévají v jednotlivé barevné spektrum. 

pug-life_t20_JYN1VR2

Není flek jako flek

Zelená, červená, žlutá a oranžová jsou barvy jedné skupiny, splývají v takovou jednobarevnou šmouhu a pro psa jsou nerozlišitelné. Proto, když pořídíte svému miláčkovi oranžový míček a hodíte jej do zelené trávy, neuvidí ho a pravděpodobně jej bude hledat jen po čichu anebo bude naprosto zoufalý. Pro psa jsou tyto barvy na stejné úrovni a nevidí v nich rozdíl. Je to jako armádní maskování v hustém podrostu. Druhou skupinou barev je modrá a fialová, které splývají v další barevnou šmouhu. 

spektrum

Potřebují psi brýle?

Taky máte někdy při čtení jakoby krátké ruce? A pro přečtení písmenek natahujete text, co nejdále od sebe a kdyby to šlo, tak ještě dále? To buďte rádi, že nejste pes. Ve srovnání s člověkem totiž váš miláček vidí, jako by měl čtyř dioptrie. Na blízko. Na dálku rozeznává pohyb o mnoho lépe než člověk, takže žádný zajíc neunikne. Vidí skvěle obrysy, pohyb a světlo a stín, ale ostrost trochu pokulhává. Buďte tedy shovívaví, až ukážete povel třeba gestem dvou prstů a on jej nesplní. Možná jen neviděl, kolik prstů ukazujete…

Zhasni

Pes je zkrátka v první řadě šelma, která byla stvořena k lovu (ano, i ten mops, co chrápe na gauči zrovna teď vedle vás). A jako lovec má smysly uzpůsobené tak, aby dokázal co nejefektivněji ukojit svůj hlad. Barvy a ostrost k tomu zjevně nejsou potřeba. Zkuste ale zhasnout! Ve tmě vidí pes perfektně i při sebemenším osvětlení. Zatímco vy tápete k ledničce poslepu a cestou zakopnete o deset věcí, váš pes přesně ví, kam jít!

Šedá není jenom šedá

Psi by tedy na semaforu rozhodně nepochopili, jestli svítí červená nebo zelená a nezastavili by. Pro ně je to stejný flek. Ideální barvou při koupi hraček pro psy je fialová. Věděli jste, že navzdory tomu všemu rozezná psí oko více odstínů šedé než oko lidské? Pro psa znamená 50 odstínů šedé mnohem více barevných variant než jen padesát. V některých směrech je pro ně svět i život mnohem barevnější než pro starostmi usoužené dvounožce. Aneb zkuste se na svět podívat psíma očima.